Општина Мионица је:

  • Општина Мионица је један од најважнијих административно-политичких центара Ваљевског краја. Простире се од огранака Маљена и Сувобора ка северу до десне обале реке Колубаре, 80 км. јужно од Београда у северозападном делу Србије. Захвата површину од 329 км2. У непосредној близини Општине пролази неколико магистралних саобраћајница (Ибарска магистрала је удаљена непуних 20 км од Мионице). Мионица је асфалтним путем повезана са пругом Београд Бар и аеродромом за саобраћај спортских и лаких авиона у Дивцима, удаљеним 7 километара. Регионалне саобраћајнице Дивци-Мионица-Љиг и Жупањац-Боговађа-Мионица-Дивчибаре повезују Мионицу са Београдом (86 км преко Боговађе, 93 км преко Диваца), Ваљевом (20 км) и другим местима.
  • Општина има повољан географски положај и конфигурацију терена. Подручје општине Мионица, као и територија округа коме припада, богато је шумама и пашњацима. Одликују се затвореношћу планинским венцима Маљена и Сувобора на југу и широком отвореношћу према Колубари, Посавини и Панонској низији ка северу. Основне климатске особине су умерено континенталног типа.
  • Према резултатима пописа становништва из 2011. године у 36 насељених места живи 14.263 становника у 4.629 домаћинстава, док у самом општинском седишту Мионици живи 3.148 становника. На територији општине Мионице велику већину становништва чине Срби и у мањем броју Роми. У Општини су присутни и припадници других народности у веома малом броју као што су Црногорци, Мађари, Македонци, Хрвати , Словенци, Немци, Албанци и други.

Зашто улагати у Мионицу?

Постоји милион разлога, а навешћемо само неке!

Мионица је општина са малом популацијом што је не спречава да на годишњем нивоу произведе преко 120 милиона јаја и преко 30 милиона литара млека. Имамо врло развијено воћарство и наше малине и јагоде се могу пронаћи и на тржишту Европске Уније.

145 компанија и 483 мале фирме

Бања Врујци је лидер туристичке понуде региона

Поводом обележавања дана рођења веклике српске песникиње Десанке Максимовић Библиотека ''Милован Глишић'' је синоћ Мионичанима подарила концерт Хора словенске музике ''Лучинушка'' у великој сали Културног центра.

HOR 0083

Овај хор је настао пре четири и по деценије као неформална група студенткиња на Одсеку за славистику филолошког факултета у Беораду, коју је окупио професор Андреј Тарасјев са циљем да се кроз неговање музичке традиције словенских народа што боље савладају и језик и култура и књижевност народа чији су се језици студирали. Неформална група је прерасла у хор ''Лучинушка'', који је мионичкој публици приредио својеврсно путовање музичким наслеђем словенских народа. Ређале су се руске, украјинске, белоруске, српске и народне песме других словенских народа. Музички програм је започет руском народном песмом ''Лучинушка'', по којој је Хор и добио име, а завршен са ''Тамо далеко'' на руском и српском језику уз овације публике која је госте извела на бис. Дружење са Хором словенске музике оплемењено је стиховима наше Десанке Максимовић и велике руске песникиње Ане Ахматове, које су на језицима народа словенске крви говорили млади мионички рецитатори Тијана Лекић, Мина Вуковић, Катарина Атић, Лука Радовановић и Драгољуб Средојевић, као и чланови ''Лучинушке''.

На крају дружења, председник општине Мионица Бобан Јанковић је у име Мионичана гостима у знак захвалности уручио фото-монографију ''Мионица-завичај војводе Мишића'', а водитељка програма и чланица Хора мр Бранислава Марковић узвратила вредном књигом из њихове библиотеке.

 

Мионица

Живот је тешка и сурова борба. Ко сме, тај може. Ко не зна за страх, тај иде напред.

Војвода Живојин Мишић

Контакти

  Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.
  014/3422-020
  014/3422-241
 

Ул. Војводе Мишића бр.30

14242 Мионица

Будите у контакту