Општина Мионица је:

  • Општина Мионица је један од најважнијих административно-политичких центара Ваљевског краја. Простире се од огранака Маљена и Сувобора ка северу до десне обале реке Колубаре, 80 км. јужно од Београда у северозападном делу Србије. Захвата површину од 329 км2. У непосредној близини Општине пролази неколико магистралних саобраћајница (Ибарска магистрала је удаљена непуних 20 км од Мионице). Мионица је асфалтним путем повезана са пругом Београд Бар и аеродромом за саобраћај спортских и лаких авиона у Дивцима, удаљеним 7 километара. Регионалне саобраћајнице Дивци-Мионица-Љиг и Жупањац-Боговађа-Мионица-Дивчибаре повезују Мионицу са Београдом (86 км преко Боговађе, 93 км преко Диваца), Ваљевом (20 км) и другим местима.
  • Општина има повољан географски положај и конфигурацију терена. Подручје општине Мионица, као и територија округа коме припада, богато је шумама и пашњацима. Одликују се затвореношћу планинским венцима Маљена и Сувобора на југу и широком отвореношћу према Колубари, Посавини и Панонској низији ка северу. Основне климатске особине су умерено континенталног типа.
  • Према резултатима пописа становништва из 2011. године у 36 насељених места живи 14.263 становника у 4.629 домаћинстава, док у самом општинском седишту Мионици живи 3.148 становника. На територији општине Мионице велику већину становништва чине Срби и у мањем броју Роми. У Општини су присутни и припадници других народности у веома малом броју као што су Црногорци, Мађари, Македонци, Хрвати , Словенци, Немци, Албанци и други.

Зашто улагати у Мионицу?

Постоји милион разлога, а навешћемо само неке!

Мионица је општина са малом популацијом што је не спречава да на годишњем нивоу произведе преко 120 милиона јаја и преко 30 милиона литара млека. Имамо врло развијено воћарство и наше малине и јагоде се могу пронаћи и на тржишту Европске Уније.

145 компанија и 483 мале фирме

Бања Врујци је лидер туристичке понуде региона

Србија у Великом рату

Након што је обишла двадесетак српских градова, репрезентативна изложба Војног музеја, Војног архива и Историјског архива Града Пожаревца ''Србија у Великом рату'' је у петак у Културном центру представљена и мионичкој публици. Изложба, која ће трајати до половине јануара наредне године, садржи 33 табле са аутентичним фотографијама, званичним дописима, писмима и другим документима којима је приказан значај и учешће Србије у Великом рату.

Слика: Са отварања изложбе Србија у Великом рату

 

На свечаном отварању изложбе присутнима су се обратили Зорица Јеремић из Историјског архива Ваљево и публициста Милорад Радојчић, истакнути чланови Удружења потомака ратника од 1912. до 1920. године. Изложбену поставку је представила Зорица Јеремић, нагласивши да је велики број од 270 изабраних архивских докумената први пут представљен јавности и да даје чињенично-војнички поглед на Први светски рат који је за Србију био патриотског карактера. Такође, Јеремићева је позвала наставнике и учитеље мионичких образовних установа да док траје изложба у овом простору одрже час историје. Милорад Радојчић је отварајући изложбу рекао да овде сабрана архивска документа доприносе правилном тумачењу историје тог времена демантујући такозване ревизионисте и додао да Србија те 1914. године није желела сукоб и да су Велики рат изазвале велике силе и њихови супротстављени интереси.

Мионица

Живот је тешка и сурова борба. Ко сме, тај може. Ко не зна за страх, тај иде напред.

Војвода Живојин Мишић

Контакти

  Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.
  014/3422-020
  014/3422-241
 

Ул. Војводе Мишића бр.30

14242 Мионица

Будите у контакту