Председник општине Мионица Бобан Јанковић обишао је јутрос ватрогасну јединицу и том приликом разговарао са ватрогасцима и уручио опрему. Ватрогасна јединица опремљенија је за хидрантска црева, напртњаче, млазнице, разделнице, редукције које је финасирала општина Мионица.
Јанковић је том приликом истакао да је важно да свакодневно будемо ослонац и подршка.
-Разговарао сам са ватрогасцима на који начин можемо додатно да помогнемо и побољшамо рад њихове јединице. Јутрос смо уручили опрему, али оно што је важно да ћемо у наредном периоду наставити да помажемо како би јединица била спремнија да одговори у ванредним околностима. Њихова посвећеност, смиреност и спремност у ситуацијама када је најтеже не смеју се подразумевати и зато је важно да их подржавамо свакодневно. Оно што желим посебно да истакнем је велика помоћ наше државе која је још једном показала бригу и одговорност према својим грађанима који су претрпели штете од пожара. Посебном Уредбом дефинисан је програм помоћи у који је уврштена и наша Мионица. Захваљујући томе, Влада Републике Србије и Министарство за јавна улагања определили су средства за помоћ најугроженијима од пожара. Поред тога, расписан је и јавни позив упућен пољопривредницима који су претрпели штете од пожара у јуну и јулу на усевима, засадима, пољопривредном земљишту, домаћим животиња и пољопривредној механизацији. Захваљујем се Влади Републике Србије и Министарству за јавна улагања који брину о местима као што је Мионица – каже Јанковић.
Јавни позив пољопривредницима објављен је на сајту општине и још увек траје, а до сада је регистровано 10 пријава. Овај позив расписан је у скалду са Законом о обнови након елекментарне непгоде и Уредбом о утврђивању државног програма помоћи регистрованим попопривредним газдинствима и грађанима - пољопривредним произвођачима за отклањање последица пожара на подручјима захваћеним пожарима у јуну и јулу 2025. године.
За овај програм Влада Републике Србије издвојила је из буџетске резереве 350 милиона динара, а подршка је намењена општинама које је у јуну и јулу захватио пожар и то Прокупље, Крушевац, Чачак, Крагујевац, Бор, Бојник, Лебане, Ивањица, Алексинац, Рача, Кнић, Житорађа, Блаце, Куршумлија, Голубац и Мионица.
Подсетимо, почетком јула мионичка села Брежђе, Маљевић, Табавновић, Кључ, Гуњицу, Дучић и Планиницу захватио је пожар који је брзом интервенцијом ватрогасне јединце, Јавног комуналног предузећа „Водвод Мионица“ и других надлежних служби брзо угашен.