Комисија за реализацију мера енергетске санације поридичних кућа и станова је дана 18. новембра 2024. године сачинила ДОПУНУ ЛИСТЕ О ИЗБОРУ ДИРЕКТНИХ КОРИСНИКА (привредних субјеката), који су испунили услове из Јавног позива за учешће привредних субјеката у спровођењу мера енергетске санације породичних кућа и станова на територији општине Мионица у 2024. години. Допуну листе о избору директних корисника (привредних субјеката) и Решење о избору директних корисника (привредних субјеката) можете преузети овде:
Бобан Јанковић изабран за потпредседника НАЛЕД-овог Клуба
Председник општине Мионица Бобан Јанковић један је од потпредседника НАЛЕД-овог Клуба општина и градова са повољним пословним окружењем (BFC Клуб). BFC клуб у наредне две године води ће градоначелник Шапца Александар Пајић. Заменик председника биће градоначелник Ниша Драгослав Павловић, а потпредседници, поред Јанковића, биће градоначелник Пожаревца Саша Павловић и председник општине Лапово Бобан Миличић.
На седници НАЛЕД-овог Клуба којој су присутвовали извршна директорка НАЛЕД-а Виолета Јовановић, државни секретар у Министарству привреде Дарко Митровић, државни секретар у Министарству државне управе и локалне самоуправе Ђорђе Дабић, помоћница министра за туризам и омладину Ивана Антонијевић, речено је да институције треба да укључе што је могуће већи број локалних самоуправа у важне државне пројекте, као што је Expo2027. Поред тога, најављено је да ће кључне реформе за које ће се BFC клуб залагати бити увођење електронског јавног надметања (еАукције) у циљу унапређења располагања јавном имовином и јачање дигиталних услуга на локалу.
Наше чланице препознао је и Financial Times у свом најновијем рангирању, а решења која заједно спроводимо су често и међународно награђена попут платформе Буди део плана коју смо заједно развили с Крагујевцем. Позивамо институције да укључе градове у важне националне пројекте, као што је Expo 2027, јер је то прилика за афирмацију привредних, културних и туристичких потенцијала Србије не само кроз оно што ће се видети у павиљонима већ и у обиласцима кључних знаменитости широм Србије и кроз укључивање локалне привреде у припрему ове манифестације – рекла је извршна директорка НАЛЕД-а Виолета Јовановић.
На догађају је истакнуто да је ове године у процес сертификације локалних самоуправа са повољним пословним окружењем (BFC SEE) ушло 17 општина из Србије. Према раније спроведеном истраживању, услови за пословање у градовима и општинама сертификованим по BFC SEE стандарду су до 76% бољи него у осталим локалним самоуправама.
За нас је посебно битно заштитити буџете општина од огромних, а непотребних судских трошкова по основу тужби за „фактичку експропријацију“, што подразумева ситуације из претходног периода када је јавна инфраструктура грађена и на приватном земљишту без перфектно спроведеног и документованог поступка експропријације - рекао је нови председник BFC клуба Александар Пајић, градоначелник Шапца.
Међу приоритетним реформама ће бити и подршка локалним самоуправама у енергетској транзицији, успостављање јединственог онлајн регистра за одштетне захтеве због уједа паса луталица ради спречавања злоупотреба.
Државни секретар у Министарству привреде Дарко Митровић навео је да се стварају услови за бољу повезаност и бржи развој регионалних економија.
Посвећени смо пружању подршке свим локалним самоуправама које се залажу за стварање повољног пословног окружења кроз различите програме и секторске активности министарства -додао је Митровић.
Локал је битан јер је то први контакт грађана с државом, истакао је државни секретар из Министарства државне управе и локалне самоуправе Ђорђе Дабић и изразио спремност да убудуће чланови BFC Клуба учествују у радним групама министарства.
Помоћница министра за туризам и омладину Ивана Антонијевић најавила је на седници BFC Клуба да ће бити покренут процес избора омладинске престонице Србије за 2025. те да ће локална самоуправа која буде одабрана добити и додатна финансијска средства.
Захваљујем Влади Републике Србије и НАЛЕД-у на подршци у унапређењу рада општине Мионица. Такође, захваљујем и честитам мојим колегама који ће наредне две године бити део руководства BFC клуба. Чланство у BFC Клубу нам је помогло да се разивијамо у правом смеру и када је реч о унапређењу административних услуга, али и на пољу развоја повољног пословног окружења. Пред нама је много циљева и посла-рекао је, укратко, Јанковић.
Општина Мионица једна је од 25 локалних самоуправа из Србије, чији су председници и градоначелници 2021. године потписали свечану повељу о оснивању Клуба општина и градова са повољним пословним окружењем (BFC) и обавезали се да ће заједно радити на унапређењу услова пословања на локалу. А председник општине Мионица Бобан Јанковић добитник је овогодишњег признања НАЛЕД-а за Најчлана у категорији Локалних лидера.
У недељу почиње Мини Макси лига у Мионици која ће окупити преко 400 деце
Мионица ће и ове године бити домаћин Мини макси лиге у фудбалу која ће окупити преко 400 деце из Мионице, Лајковца, Осечине, Ваљева, Љига, Уба, а такмичиће се 38 екипа у 5 лига узраста од 7 до 11 година. Такмичење ће трајати до половине марта следеће године, где ће из сваке лиге бити изабран победник који ће се пласирати на даље регионално такмичење.
-Хала спортова нам је отворила много могућности и ова такмичења су резултат рада и улагања. Уз помоћ државе изградили смо најмодернију спортску халу у овом делу Србије и инвестирали око 114 милиона динара. А у развој спорта у последњих десет година уложили смо преко 400 милиона динара. Верујем да ћемо сви наћи времена и да ћемо бити редовна публика у спортској хали где ћемо бодрити наше најмлађе спортисте – рекао је Бобан Јанковић, председник општине Мионица, који је свим учесницима пожелео много среће у такмичењу.
У Мионици је последњих година изграђена спортска хала, основани бокс клуб, изграђена теретана на отвореном, уређени бројни терени. А занимљиво је да се преко Центра за образовање и развој реализује бесплатна школица гимнастике за децу.
Мионица се 2019. године придружила великој породици градова широм Србије у којима се организује Мини Макси фудбалска лига, а који је најмасовнији спортски покрет и пројекат Базичног фудбала у Србији, региону Западног Балкана и Југоисточне Европе.
Технички организатор је Спортски центар "Мионица", а ове године, ово спортско такмичење у Мионици се одржава по шести пут.
ЈАВНИ ПОЗИВ ЗА УЧЕШЋЕ У ЈАВНОЈ РАСПРАВИ - Нацрт Одлуке о Буџету Општине Мионица за 2025
Нацрт Одлуке о буџету општине Мионица за 2025. годину, даје се на јавну расправу од 13.11.2024.године до 29.11.2024. године.
Позивају се грађани, удружења, привредни субјекти, стручна и остала јавност да учествују у јавној расправи о Нацрту Одлуке о буџету општине Мионица за 2025. годину.
Предлози, сугестије и мишљења грађана и осталих учесника у јавној расправи могу се у писаном облику, доставити путем електронске поште на адресу Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели. или поштом на адресу: Општина Mионица, Војводе Мишића 30, са назнаком – „За јавну расправу о Нацрту Одлуке о буџету општине Мионица за 2025. годину“, најкасније до 29.11.2024. године, на посебном обрасцу који ће се објавити на сајту општине Мионица.
Позивају се заинтересоване стране и да присуствују централном догађају у оквиру јавне расправе о Нацрту одлуке, а који ће бити организован 21.11.2024. године у сали Скупштине општине Мионица, Војводе Мишића 30, са почетком у 11 сати.
Данас је у Толићу размењен Финансијски споразум између Владе Републике Србије и Европске комисије, којим су опредељена бесповратна средства која Европска унија додељује Србији у сектору пољопривреде у износу од 288 милиона евра. Свечаној размени присуствовао је председник општине Мионица Бобан Јанковић, а министру пољопривреде, шумарства и водопривреде др Александру Мартиновићу и министру за европске интеграције проф. др Тањи Мишчевић споразум је уручио амбасадор и шеф Делегације Европске уније у Републици Србији Њ.Е. Емануеле Жиофре.
Том приликом, претходно уручењу споразума, министар Мишчевић и амбасадор Жиофре су, у присуству министра Мартиновића и председника општине Јанковића, симболично потписали документ којим потврђују своју посвећеност испуњењу заједничких циљева који су предвиђени споразумом и посвећеност напретку Републике Србије у сектору пољопривреде.
Ово је уједно био повод да министри Мартиновић и Мишчевић, амбасадор Жиофре и председник општине Јанковић обиђу газдинство корисника другог ИПАРД програма Срђана Милетића.
У оквиру трећег ИПАРД програма нова бесповратна средства која Европска унија опредељује Србији у сектору пољопривреде увећана су за око 65 одсто у односу на други ИПАРД програм и оваква подршка изузетно је значајна и за нашу државу и за наше пољопривредне произвођаче. Срђан Милетић представља прави пример корисника ИПАРД програма и управо због оваквих образаца добре праксе Министарство пољопривреде и држава Србија континуирано раде на обезбеђењу могућности за унапређење пољопривредне производње и развој српског аграра. Циљ председника Републике Александра Вучића, целокупне Владе Србије и Министарства пољопривреде јесте да кроз различите мере подршке омогући пољопривредним произвођачима, а посебно младим пољопривредницима да остају на селима, у својим родним крајевима и да ту граде свој живот, породицу и посао. Мионица је општина која на челу има вредног председника и прави пример како се брине о грађанима- каже министар Мартиновић
Министар Мишчевић изјавила је да је ИПАРД ИИИ намењен директно пољопривредним произвођачима.
Конкретно, правним и физичким лицима у регионима Београда, Војводине, Шумадије, западне, јужне и источне Србије, који ће моћи да набаве опрему и машине, да граде или обнављају пољопривредне објекте – како би и тиме достигли европске стандарде у области хигијене, безбедности хране, добробити животиња и заштите животне средине, да унапређују своју производњу и способност и капацитете за прераду, како би производе пласирали на тржиште ЕУ. Овај програм је и припрема за коришћење многоструко већих европских фондова, који ће домаћим пољопривредним произвођачима и прерађивачима бити доступни ступањем Србије у чланство ЕУ- нагласила је Мишчевић.
Амбасадор Жиофре истакао је да Европска унија брине о српским пољопривредницима и да ради на томе да их подржи, те обезбеди да, када Србија постане чланица ЕУ, српски пољопривредници постану пољопривредници ЕУ који могу да буду конкурентни и допринесу пољопривредном сектору Европске уније.'
Ово значајно финансирање од 288 милиона евра у виду донације омогућиће пољопривредницима, прерађивачима и руралним заједницама да се суоче с изазовима, побољшају своју конкурентност на тржишту и унапреде рурални развој у области попут туризма. Средства из ИПАРД програма су знатно повећана, што одражава посвећеност ЕУ овим циљевима, јер на Србију гледамо као на будућу чланицу ЕУ. Србија ће морати да добро искористи ова средства и повећа своје капацитете за апсорпцију како би на најбољи начин искористила фондове. Ово је велики подстицај за пољопривреду Србије! И знатно више него пре! Зато желим да охрабрим све пољопривреднике да се пријаве за ова средства. ЕУ је за вас обезбедила могућности – рекао је Жиофре.
Корисник Срђан Милетић навео је да се у оквиру ИПАРД програма пријавио за подстицај за инвестиције у физичку имовину пољопривредних газдинстава – Шести јавни позив за Меру 1 сектор месо, те да је остварио право на Изградњу објекта за тов и смештај живине, као и опреме за вентилацију, храњење и напајање животиња, чиме је, како каже, унапредио производњу и постао конкурентан.
Без подршке ИПАРД програма у овом тренутку тај пројекат не бих могао да реализујем. Оваква подршка изузетно је значајна за нас произвођаче и позивам све заинтересоване пољопривреднике да на мом примеру виде да ИПАРД није компликован, како многи мисле, да се могу вратити велики уложени износи и да је ово најбољи начин да унапреде своју производњу. Захваљујем министрима и амбасадорима на посети, као и нашем председнику општине Бобану Јанковићу на подршци- навео је Милетић који на свом газдинству производи око 300.000 пилића годишње.
Председник општине Мионица Бобан Јанковић рекао је да је за општину на чијем је челу изузетна част што је на њеној територији уприличена формална размена овако важног споразума.
У Мионици живе вредни и радни људи и зато смо ми ту да Срђану и сваком нашем пољопривреднику будемо на услузи, да помогнемо приликом конкурисања, прикупљања документације и свему што њима може значити. Овакви споразуми су од изузетне важности за све становнике Србије, а уједно су и потврда да је наша земља на путу развоја и да се води рачуна о свакој области и то захваљујући мудрој политици председника Вучића који и те како зна да је људима на селу потребна подршка и то и чини. Захваљујем министру Мартиновићу, министру Мишчевић и амбасадору Жиофреу на данашњој посети - рекао је Јанковић и додао да општина Мионица сходно својим могућностима кроз Јавне позиве подржава своје пољопривреднике за које је издвојила више од 10 милиона динара.
Главни циљеви подршке у оквиру ИПАРД програма јесу повећање конкурентности српских пољопривредника, очување животне средине и биодиверзитета, подршка руралним предузецћима и заједницама, као и развој руралне инфраструктуре. До сада је објављено 17 ИПАРД јавних позива, а потписано преко 1.400 уговора, са више од 1.200 исплата српским пољопривредницима и произвођачима хране.