У Мионици на Лазареву суботу најављена обнова Храма Вазнесења Господњег

 

У Мионици је обележен дечији празник Лазарева субота – Врбица којом је започела и акција прикупљања средстава за обнову Храма Вазнесења Господњег у Мионици који је саграђен 1856. године.

На почетку програма, а по завршетку Вечерњег Богослужења, присутнима се обратио Архијерејски намесник колубарског протојереја ставрофора Саша Тимотић.

- На предлог господина председника Бобана Јанковића и на његову иницијативу, у договору са црквеном општином Мионица и благословом Његовог пресвештенства епископа Исихија добијен је благослов да се крене у обнову нашег Храма. Као што смо чули, овај храм је сазидан 1856. године, а саградило га је 40 домова. Једина обнова била је после земљотреса. Наши најмалађи данас су први покренули акцију да скупе колико год новца и они треба да нам послуже као пример. Како је и сам Господ Исус Христос васкрсао праведног Лазара, ја се надам да ће и овај наш храм васкрснути у пуној лепоти. Ако су могли 40 домова да саграде, надам се да ћемо ми моћи да обновимо. Нека буде на спасење и нека нам деца дају пример како треба свој храм да волимо, јер у овом храму своју ћемо децу крштавати и венчавати. Од свег срца вам желим све најбоље. Нека буде са срећом почетак обнове-изјавио је Тимотић.

Мионичка црква, Храм Вазнесења Господњег, данас иначе, најстарија зграда у Мионици, прво звоно добија 1923. године. А одлуком Републичког завода за заштиту споменика културе, 1962. године црква добија статус споменика културе.

-Драги моји Мионичани, уважени представници Српске православне цркве. Није ово само моја иницијатива, ово је иницијатива свих нас. Круна наше вароши је наш прелепи Храм где сви често долазимо и зато је од изузетне вароши да га обновимо. Наравно да ће ово бити један велики посао, али сам сигуран да ако су у 19. веку 40 породица успели да сазидају овај прелепи храм, верујем да ћемо и ми успети да обновимо наше духовно средиште, место где се окупљамо. А уз то, ако имамо и благослов нашег владике Исихија, сигуран сам да ћемо то и остварити. Такође, желим да се захвалим црквеној општини на изузетној сарадњи и вољи да кренемо у обнову. Позивам вас да сви заједно будемо једна породица, да дамо свој допринос и да већ до краја године завршимо велики део посла-каже председник општине Мионица Бобан Јанковић.

У оквиру програма који је уприличен поводом празника, а у сврху прикупљања средстава за обнову мионичке цркве, ученици ОШ „Милан Ракић“ прикупили су око 80 хиљада динара на продајној изложби где су сами правили разне рукотворине.

А полазници Предшколске установе „Невен“ и ученици ОШ „Милан  Ракић“ са својим васпитачима и учитељима, у сусрет Васкрсу организовали су радионицу шарања јаја.

Кулутрно уметничка  друштва  „Војвода“, „Топлица“  дечији хор ОШ „Милан Ракић“,солисти Стефан Милић и Марија Милић наступили су оквиру културно-уметничког порограма.

Мионички ђаци четврти на републичком такмичењу, Јанковић најавио школу програмирања

 

Мионички основци Вељко Дикић, Никола Јовановић, Матеа Читаковић и Огњен Поповић освојили су високо четврто место на републичком такмичењу у категорији програмирања дрона на школској смотри „Знањем за будућност“ која је одржана у Београду, а на којој је учествовало 30 екипа. Младим програмерима током припрема и такмичења велика подршка били су њихови ментори наставници информатике Александар Марковић и Милорад Јовановић.

-Честитам нашој деци и њиховим наставницима на изузетним резултатима, учинили су нас поносним. Ми смо ту да будемо подршка и управо због овако сјајних резултата наших ученика преко Центра за образовање и развој ускоро ћемо покренути школу програмирања и роботике где ће сви полазници имати прилику да се још више образују у овој области која је будућност – каже председник општине Мионица Бобан Јанковић и наглашава да ће у наредном периоду општина наставити да улаже у образовање.

Младе мионичке програмере недавно је посетио и министар информисања и телекомуникација Михаило Јовановић.

-Учествовање на такмичењима попут „Знањем за будућност“ код деце буди интересовање за програмирањем. Најважнији аспект програмирања из перспективе учења за децу јесте учење логике и расуђивања. Суштина јесте решавање проблема за шта је потребан

дисциплинован приступ раду. Програмирање подразумева да знате да објасните компјутеру шта треба да уради, а такав начин мишљења вас подстиче да на крају научите да размишљате као рачунар-каже ментор Милорад Јовановић.

Огњен Поповић, учесник на такмичењу и ученик шестог разреда каже да му се жеља за програмирањем јавила на часу информатике током програмирања у Скречу.

-На такмичењу је било много изазова, неких тежих, неких лакших, али уз помоћ другара смо све задатаке решили. Наставићу да се бавим програмирањем зато што верујем да ће ми бити потребно у будућности и да је то професија којом ћу се бавити-каже Огњен Поповић.

-Већ од малена сам приметио да имам посебну жељу за проучавањем света информатике и рачунарства. Чак и пре него што сам кренуо у пети разред, био сам спреман за изазове који ће ме чекати на часовима у будућности. Учио сам да програмирам у Скречу и касније у Пајтону и то ми је јако помогло на овом такмичењу јер сам своје знање применио и за програмирање дрона и робота. Верујем да ће програмирање имати велики утицај на све нас који смо учествовали у овом такмичењу и да ће многим ученицима пробудити жељу за учењем програмирања-каже Никола Јовановић, ученик седмог разреда.

У Миониици су у току припреме за почетак школе програмирања и роботике која ће бити организована преко Центра за образовање и развој, а где ће млади Мионичани имати прилику да стекну највиша образовања и да се даље развијају у овој области. Преко Центра мионичкој деци тренутно су на располагању бесплатни часови фолклора, плеса, језика, глуме, гимнастике и др.

Мионички средњошколци показали одлично знање на такмичењима

 

Мионички средњошколци остварили су значајне успехе на републичким такмичењима из области турзима, куварства, али и постигли видљиве резултате у области спорта, маркетинга, екологије.

Лазар Прокић (трећа година, смер куварство) заузео је 6. место од укупно 24 школе које су учествовале на републичком такмичењу из куварства, одржаном у Лозници, уз помоћ ментора професора Небојше Пешовића.

Ученици треће године, смера туристички техничар: Борис Станковић, Милица Станковић, Огњен Бабић освојили су друго место и путовање у Требиње на републичком такмичењу у решавању студије случаја под  задатком „Мој град престоница кулутре 2025@ у организацији Универзитета Сингидунум, а уз помоћ менторке професорке Катарине Бељић. На истом такмичењу, ученици четврте године смера туристички техничар: Наташа Живковић, Тамара Вујичић, Јелена Јелић заузеле су треће место и освојиле тродневни аранжман у Врњачкој бањи, уз подршку професорке менторке Марије Милосављевић.

Мионички средњошколци показали су одлично знање из еколoгије и са пројектом „Ко смо ми – компостирање отпада“ освојили друго место на такмичењу „Буди екоинфлуенсер у свом крају“ које организује Универзитет Сингидунум. Захваљујући овом пласману ученице прве године смера економски техничар Јована Јелић и Милица Живановић и ученик друге године смера туристички техничар Владимир Николић, а уз подршку менторке професорка Александре Јагодић освојили су наградно путовање у Требиње-Дубровник-Мостар-Сарајево.

А на такмичењу у решавању студије случаја „Стратегија дигиталног маркетинга“ ученице четврте године смера туристички техничар: Ђурђа Ракић, Анђела Стевановић и Ивана Милутиновић освојиле су 6. место од 17 учесника уз подршку професорке менторке Иване Миловановић.

А екипа Средње школе „Мионица“ коју чине ученици  прве године смера економски техничар: Урош Стојић,  Алекса Живковић, Страхиња Јелић, Саша Гајић, Лазар Бајић и ученици прве године смера конобар: Никола Степановић и Ђорђе Милић освојил су прво место на такмичењу Спортске игре младих у Мионици и пласирали се у наредни круг који ће бити одржан у Краљеву.

- Честитам нашим средњошколцима и професорима на постигнутим резултатима. Овакав успех је доказ да имамо вредну и талентовану децу у коју треба да улажемо. На нама је да им, заједно са породицама, будемо подршка у њиховом даљем усавршавању. Трудимо се да им на све начине обезбедимо што боље услове за њихово образовање. Средњу школу смо, уз подршку Владе Републике Србије, у потпуности реновирали и опремили, а сваке године настојимо да је модернизујемо – каже председник општине Мионица Бобан Јанковић.

Захваљујући средствима Владе Републике Србије у претходне две године у овој школи комплетно су опремљени амфитеатар и школска библиотека у вредности од 1,1 милион динара.

Мионички основци остварили значајан успех на такмичењима

 

Мионички основци остварили су значајне резултате на републичком такмичењу из енглеског,окружном такмичењу из програмирања, окружном такмичењу из српског језика и језичке културе, као и међуокружног првенства у футсалу. Ученици седмог разреда ОШ „Милан Ракић“ у Мионици Никола Јовановић и Немања Марчић учествовали  су на републичко такмичење из енглеског језика. На окружном такмичењу из српског језика и језичке културе ученице ОШ „Војвода Мишић“ из Рајковића Лена Радиовојевић (пети разред) освојила је друго место, Наташа Шуњеварић (шести разред) треће место, као и ученице ОШ „Милан Ракић“ из Мионице Дуња Кевић (шести разред) и Анђела Бабић (шести разред) заузеле су друго место, а Лука Томић (осми разред) треће место. На овом такмичењу добро знање показале су и Николина Урошевић (шести разред) из Брежђа и Неда Живковић из Мионице.

На међуокружном првенству у футсалу у Доњем Товарнику екипа ОШ „Милан Ракић“ из Мионице освојила је четврто место. А млади мионички програмери Вељко Дикић, Никола Јовановић, Матеа Читаковић, Огњен Поповић пласирали су се на републичко такмичење у категоријама програмирања дрона и програмирање мБота које ће бити одржано 20. априла у Београду.

Младе такмичаре недавно је посетио је и министар информисања и телекомуникација Михаило Јовановић који је младим програмерима пожелео много среће у даљем усавршавању у овој области.

 - Мионица је поносна на своју децу која нам свакодневно показују колико су вредни и талентовани. Успех не долази преко ноћи и они то знају, а ми знамо колико су се трудили да остваре овако запажене резултате. Као и до сада, ми ћемо бити подршка нашим младим таелентима и трудићемо се да им омогућимо што боље услове за њихово образовање у свим областима. План је да преко Центра за образовање и развој почнемо са школом роботике будући да су наши ђаци показали изванредно знање и у овој области – каже Бобан Јанковић, председник општине Мионица.

Из мионичких основних школа кажу да су поносни на своје ђаке и наставнике који су радили са њима. Наглашавају да се рад, труд, залагање и љубав према обазовању увек исплате, као и да су сви срећни због успеха који су остварили њихови ђаци.

Јовановић и Јанковић посетили младе мионичке програмере и обишли село Доњи Мушић где је уведен брзи интернет

 

Министар информисања и телекомуникација Михаило Јовановић и председник општине Мионица, Бобан Јанковић посетили су данас мионичке ђаке који су се пласирали на републичко такмичење из програмирања и обишли село Доњи Мушић, код Мионице, поводом завршетка радова на изградњи широкопојасне телекомуникационе инфраструктуре и увођења брзог интернета у прве куће и школу овог села.

„Доњи Мушић, код Мионице је 208. село у Србији које је добило приступ брзом интернету, па ће, између осталог, 65 ученика осморазредног издвојеног одељења основне школе „Милан Ракић“ – Доња Топлица у овом селу, од сада имати могућност одржавања дигиталне наставе, часова информатике и рачунарства и коришћења дигиталних уџбеника, док је 28 домаћинстава већ прикључено на интернет. Поред ђака из Доњег Мушића, издвојено одељење похађају и ученици из околних села Вировца, Вртиглава, Горњег Мушића, Великих Маришта и Наномира. У 208 села до којих смо до сада довели оптичку телекомуникациону инфраструктуру живи приближно 90.000 становника и они сада могу да користе електронску управу, еАграр, електронску трговину, али и да прате на стотине телевизијских канала“, рекао је Јовановић.

Он је нагласио да прва фаза овог пројекта обухвата изградњу приближно 4.700 км оптичких траса, за око 700 руралних насеља, близу 120.000 домаћинстава и око 730 школа, као и да ће се завршетком друге и треће фазе, до краја 2025. године, преко 99% домаћинстава у РС имати фиксни оптички приступ интернету, брзине преко 100 Mbps. Јовановић је додао и да је кроз пројекат Повезане школе у Мионици, који је Министарство завршило претходне године, завршена изградња локалне рачунарске мреже у 6 основних и средњих школа, док је на Академску мрежу РС (АМРЕС) повезано 17 објеката основних школа и њихових издвојених одељења.

,,Захваљујем се министру Михаилу Јовановићу на посети нашој општини и нашим школама. Ученици у издвојеном одељењу у Доњем Мушићу сада ће имати квалитетније услове за наставу и образовање. Данас смо имали прилике да видимо и наше изврсне ђаке који су нам показали шта они све раде, а добра вест је да су се пласирали на републичко такмичење у Београду које ће се одржати у априлу. Мионица има будућност, а на нама је да нашу децу подржимо и обезбедимо им што боље услове. План је да кроз Центар за образовање и развој уврстимо и школу роботике. Настављамо да улажемо у образовање и едукацију наше деце и у томе имамо велику подршку државе", рекао је председник општине Мионица, Бобан Јанковић.

Јовановић и председник општине Мионица, претходно су посетили Центар за образовање и развој у Мионици, у оквиру којег им је ученик ОШ „Милан Ракић“ Огњен Поповић представио заједничко идејно решење тима у категоријама програмирање дрона и програмирање мБота на смотри „Знањем за будућност“ којим су се пласирали на републичко такмичење. Поред ученика Огњена, тим чине ученици Вељко Дикић, Никола Јовановић и Матеа Читаковић. 

Посети ОШ „Милан Ракић“ у селу Доњи Мушић присуствовали су и представници Телекомa Србија и Roaming Networks. Министарство информисања и телекомуникација опремило је школу са штампачем и пратећом опремом за рачунаре.